Make your own free website on Tripod.com
 
Resultat dag 1. Distriktmästerskap för Svealands bouleförbund. 

 
Resultat singel 990523

Öppen klass
1: Bruno Le Roy, Hammarö Petanque
2: Harry Hugosson, Gripsholm
3: Ola Hallberg, Mops herr Nilson
4: Ulf Söderström, La Boule Joyeuse



Dam klass
1: Monica Zetterström, La Boule Joyeuse
2: Marianne Henriksson, Mälardalen
3: Iris Heinonen, Bordeaux
4: Åsa Tengström, Hedemora


Junior klass
1: Christian Heinonen, Bordeaux
2: Stefan Berglund, Gripsholm
3: Jens Hjalmarsson, Bordeaux
4: Oliv Apelmo, Bordeaux


Veteran klass
1: Eric Söderberg, Eskelstuna
2: Hans Eriksson, Eskelstuna
3: Claes Falk, Karlstad petanque
4: Bengt-Åke Öhman, Eskelstuna
DM-SVEALAND
BÄSTA KLUBB OCH BÄSTA I RESP.KLASS

BÄSTA KLUBB1 GRIPSHOLMS BS  12P2 MÄLARDALEN PS  9P3 MOPS    8.5P4 HAMMARÖ   8P5 BORDEAUX   6.5PESKELSTUNA BP  6.5P7 LA BOULE JOYEUSE  6P8 HEDEMORA BS  4.5P9 PS VARGARNA  4P10 UPSALA PC   1.5P11 KARLSTAD PS  1PBOULEHEADS   1P13 MORA-ORSA BS  0.5P


BÄST I ÖPPEN1 HARRY HUGOSSON  GRI 8P BRUNO LE ROY  HAM 8P3 INGRID WAHLIN  MÄL 6P LARS FRYKBERG  MÄL 6P5 SUSSIE BOFELDT  VRG 4P TOMMIE BOFELDT  VRG 4P OLA HALLBERG  NIL 4P8 CARINA ÅGERUP  GRI 2P ULF SÖDERSTRÖM  LBJ 2P10 CHRISTINA CEDER  NIL 1P ERIK STARBÄCK  NIL 1P SVER-ERIK ALM  NIL 1P BO EKBERG   GRI 1P WILLIE ANDREASSON GRI 1P LARRY JONSSON  HEA 1P16 MALIN HUGOSSON  MÄL 0.5P ANDREAS HUGOSSON MÄL 0.5P A-M GIETL   NIL 0.5P TONI GIETL   NIL 0.5P EVA KNÖSCH   MÄL 0.5P BJÖRN KNÖSCH  MÄL 0.5P CARINA VIKLUND  UPS 0.5P BO HILLSTRÖM  UPS 0.5P
BÄSTA DAM1 INGRID WAHLIN  MÄL 6P2 SUSSIE BOFELDT  VRG 4P MONICA ZETTERSTRÖM LBJ 4P4 CARINA ÅGERUP  GRI 2P MARIANNE HENRIKSSON MÄL 2P6 CHRISTINA CEDER  NIL 1P IRIS HEINONEN  BRX 1P8 MALIN HUGOSSON  MÄL 0.5P EVA KNÖSCH   MÄL 0.5P A-M GIETL   NIL 0.5P CARINA VIKLUND  UPS 0.5P ÅSA TENGSTRÖM  HED 0.5P
BÄST I VETERAN1 ANN-MARIE VOGEL  HED 4P OLLE VOGEL   HED 4P ERIC SÖDERBERG  EBP 4P4 KARIN STARBÄCK  NIL 2P ORVAR STARBÄCK  NIL 2P HANS ERIKSSON  EBP 2P7 HJALMI OLESJÖ  UPS 1P GEORGE LUNDQVIST UPS 1P CLAES FALK   KAR 1P10 INGEGERD LINDBERG MOR 0.5P LENNART WETTERSTEN MOR 0.5P BENGT-ÅKE ÖHMAN EBP 0.5P
BÄST I JUNIOR1 CHRISTER HEINONEN BRX 4P2 STEFAN BERGLUND  GRI 2P3 JENS HJALMARSSON BRX 1P4 OLOV APELMO  BRX 0.5P